Čo je Nôdľa?

Ak hľadáš len pravidlá, nájdeš ich tu.

Nôdľa je tímová šifrovacia hra pre dospelých. Štvorčlenný tím sa stretne na štarte s nádejou, že o pár hodín neskôr práve im v cieli zagratulujeme k víťazstvu. Spolu s nimi štartuje kopa (100-200) ďalších ľudí. Po polhodine od štartu sú.. ešte na štarte. Nevadí, sú tam aj ostatní. Nakoniec sa im podarí opustiť štart a vydajú sa do lesov. O pár hodín neskôr zistia, že asi nevyhrajú a ešte neskôr, že vlastne možno nestihnú prísť ani do cieľa. To však vôbec nevadí. Šifrovacia hra je totiž hlavne o zážitkoch z hry samotnej.

My organizátori sa poznažíme, aby tých šifier a pekných zážitkov bolo čo najviac.

Ale späť k hre. Na štarte dostanú šifru. Vyriešia šifru. Riešením je popis, kam majú ísť ďalej. Tam nájdu ďalšiu šifru. Opäť vyriešia. A tak ďalej. Šifier je približne 11. Vyzerá to ľahko? Nie je! To by predsa nebol zážitok, keby o polnoci už boli všetky tímy v cieli. Treba prekonať dve prekážky.

Fyzickú. Prejsť 15-20km za 18h nie je veľa, ale netreba zabúdať, že je to po teréne, potme, v chlade, v hmle, v hustníku... Niekedy aj organizátori bývajú prekvapení, kade a kam sa účastníci vyberú.

A psychickú. Šifry nie sú ľahké. Ani príliš ťažké. Sú také, aby vás potrápili a mali ste dobrý pocit z ich vyriešenia.

Šifry sú všeliaké. Zväčša je to papier. S textom či s obrázkom. No niekedy to môže byť niečo úplne nečakané. Napríklad bageta. Vašou úlohou je zistiť, kam pokračovať ďalej. Nik iný vám to nepovie. Ale nebojte sa, nenecháme vás umrznúť v lese :-) Máme pre vás pripravený systém nápovied, keby ste mali s niečím problém.


Nôdľu organizujú prevažne ľudia z tímu Ešte sa dohodneme, ktorý sa rád zúčastňuje podobných akcií hlavne v ČR. Ak chcete vidieť, ako to vyzerá na štarte legendárnej TMOU, tu je motivačné video.

Ako riešiť šifry?

Každá šifra je originálna. Treba sa zamyslieť.
Šifra nie je kvízová otázka, ktorú buď viete alebo neviete zodpovedať. Šifru na prvý pohľad neviete vyriešiť. Zároveň zväčša na jej riešenie časom prídete. Každá šifra je originálna. Treba sa zamyslieť ako na ňu. Nie je problém vymyslieť neriešiteľnú šifru. Tu je: fwuagughrkjs. My však chceme, aby šifra bola riešiteľná a aby ste mali z nej zážitok. Budete mať zážitok z prvočíselného rozkladu obrovských čísiel? Asi nie. To je práca pre počítače. Takú šifru vám nedáme.

Dobrá šifra je jednoznačná a keď ju vyriešite viete, že ste ju vyriešili správne.
Predstavte si, že na stanovisku vám dáme do rúk šifru - bagetu. Máte ísť do pekárne? Alebo do obchodu? Naozaj si myslíte, že rok vymýšľame šifrovačku kvôli tomu, aby ste náhodne obiehali blízke prevádzky? Možno áno, ale predtým, než sa vyberieme na pochod sa skúsme ešte ďalej zamyslieť. Dobrá šifra je jednoznačná a keď ju vyriešite viete, že ste ju vyriešili správne. Asi ste si zatiaľ niečo na tej bagete nevšimli.

Asi to nebude náhoda. Každý detail môže byť dôležitý.
Keby bola bageta napríklad zabalená do francúzskej vlajky a existovala by pekáreň na Francúzskej ulici, tak by to vyzeralo nádejne. To už asi nebude náhoda. Pravdepodobne nebudeme baliť bagetu do vlajky, ak by tá vlajka nebola potrebná k riešeniu. Každý detail môže byť dôležitý. Ale keďže vy ste dostali len bagetu, treba sa radšej zamyslieť. Čo všetko ste dostali? Čo je zadanie?

Pýtajte sa prečo.
Následne musíte šifru analyzovať a pýtať sa prečo. Analýza je najdôležitejšia časť. Dostanem farebný obrázok, ale očividne chýba na ňom modrá farba. Prečo? Mám kopu čísiel, ale všetky sú párne. Prečo? Prečo každá veta začína iným písmenom? Prečo sú všetky uhly pravé? Prečo ste si mali zobrať na šiforvačku zápalky? Prečo je obrázkov 26 - toľko, ako písmen anglickej abecedy, ktorá sa používa na šifrovačkách? Tieto náhody zväčša nie sú náhody. Správna odpoveď často vedie k riešeniu.

Čím skúsenejší hráč, tým viac si píše.

My máme teraz bagetu. Čo s ňou? Môžete ju odvážiť a premerať - pravdepdobne nič zvláštne nezistíte. Môžete ju ochutnať. A vtedy zistíte, že je plnená. Vnútri sú nejaké zapečené guličky z cesta. Tak ich predsa vyberte! Dávajte pozor, čo robíte. Ich poradie môže byť dôležité. Ak nejakú stratíte alebo zjete, tak šifru asi ľahko nevyriešite... No dobre, máte zoradené/očíslované pečené guličky. Čo s nimi? Áno, asi opäť ochutnať. Tá prvá chutí ako hrach? Fuj. Druhá... egreš? Tretia slivky? Štvrtá citrón. Piata oregano. A píše si to niekto na papier? Lebo len tak z hlavy to asi nevyriešite... Čím skúsenejší hráč, tým viac si píše. Na papieri majte toto: hrach, egreše, slivky, citrón, oregano. V správnom poradí! Čo by sa dalo robiť s týmito slovami? No napríklad prečítať prvé písmená. HESCO. Hesco? Nebude to náhodou heslo? Ahá, to nebude citrón, ale limetka! Je fajn si po sebe veci kontrolovať.

image-1

V skutočnej šifre by vám vyšlo namiesto slova HESLO napríklad HODZOVONAMFONTANA. Hodžovo námestie, šifra bude pri fontáne. Hurá, môžete ísť :) Ani sa nenazdáte a na takejto šifre môžete stráviť hodinu, kým vám napadú všetky potrebné kroky :-) Panikáriť a vzdávať sa po piatich minútach nie je na mieste.

Ak chcete potrénovať a pripraviť sa na hru, môžete si pozrieť napríklad šifry z minulého ročníka alebo stránky skvelej letnej Bratislavskej šifrovačky Brieždenie. Databáza množstva (českých) hier je tu.

Šifrovačky zväčša používajú anglickú 26 znakovú abecedu a prevod medzi číslami a písmenami A=1, B=2, t. j. 8,5,19,12,15 je HESLO. Doporučujeme sa zoznámiť so šifrovacími pomôckami, ktoré sú medzi doporučeným vybavením na stránke s informáciami a pravidlami. Na šifrovačke síce takmer nikdy nenájdete morzeovku či braila v bežnej forme, ale existujú tisíce spôsobov, ako ich využiť skryto. Listnatý strom, ihličnan, trávnik? No predsa krátka, dlhá, oddeľovač :-) Netreba vedieť morzeovku naspamäť - tú máte v pomôckach. Treba vedieť nájsť tú morzeovku skrytú v šifre.

Prajeme vám kopu zážitkov!